Υπέρβαση.. και Τρίποντο!

16.01.2017

Ο Αργεντινός το έφτιαξε... Ο Σκοπιανός το κράτησε! Το δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας μας ήταν καθοριστικό στο να φέρει την πρώτη μας εκτός έδρας νίκη στο Πρωτάθλημα, δίνοντας συνέχεια μετά το τρίποντο απέναντι στον Ερμή.

Το σκορ άνοιξε ο Ζελάγια στο 7ο λεπτό σημειώνοντας το όγδοο φετινό του γκολ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής δημιούργησε και τα επόμενα δύο γκολ με ασσίστ στους Χατζηβασίλη στο 23’ και Κιπιάνι στο 27’. Ο Χατζηβασίλης έχει φτάσει τα 4 γκολ στο Πρωτάθλημα και ο Κιπιάνι τα 2. Η ομάδα της Αναγέννησης κατάφερε να μειώσει στο 31’ σε 1-3, που ήταν και το σκορ που οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε δυναμικά χάνοντας αξιόλογες φάσεις να κλειδώσει τη νίκη. Το τελικό σκορ 2-3 διαμορφώθηκε μετά από πέναλτι που δώθηκε υπέρ της Αναγέννησης στο 58’.

Η κούραση των ποδοσφαιριστών μας ήταν εμφανής μετά το 75’ κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Αναγέννηση να πιέσει και να διεκδηκήσει το γκολ της ισοφάρισης. Παρόλη τη πίεση της αντίπαλης ομάδας, η αμυντική μας γραμμή λειτούργησε σωστά. Αποκορύφωμα ήταν η απόκρουση του αγώνα στο 92’ από τον Μπογκατίνοφ ο οποίος κράτησε το πολύτιμο τρίποντο για την ομάδα μας.

Παρά το πιεστικό πρόγραμμα των τελευταίων ημερών, οι ποδοσφαιριστές μας βρήκαν τα αποθέματα και έκαναν την υπέρβαση φτάνοντας στη νίκη. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας ανεβαίνει στην όγδοη θέση με 24 βαθμούς.

Η εντεκάδα της ομάδας μας ήταν η ακόλουθη: Bogatinov, Stoychev, Pincelli, Arrabal (Enescu 81’), Kipiani (Gavrilla 58’), Χατζηβασίλης, Cikarski (Μουλαζίμης 65’), Filipov, Κυπριανού, Krachunov, Zelaya.

Το επόμενο παιχνίδι της ομάδας μας είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου στις 17:00, για το θεσμό του Κυπέλλου.