Συνεχίζουμε δυναμικά την αντεπίθεση μας: Δοξα - Εθνικός 1-2 Σε τρελά κέφια ο αρχηγός Πινσέλι

28.04.2016

Κέφια είχε ο αρχηγός  Πινσέλι ο οποίος με δύο πανέμορφα γκολ έδωσε την νίκη στον Εθνικό απέναντι στη Δόξα και πλέον έπιασε την Πάφος FC στους 35 βαθμούς και κρατά την τύχη στα χέρια του.

Οι ποδοσφαιριστές του  Ντανίλο Ντόντσιτς έδωσαν συνέχεια στις πρόσφατες καλές εμφανίσεις τους και συνεχίζουν δυναμικά την αντεπίθεση για παραμονή στα μεγάλα σαλόνια , στα πέντε τελευταία παιχνίδια η ομάδα μας  μάζεψε 17 βαθμούς (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες).

Στο πρώτο ημίχρονο οι «Αχνιώτες» μπορούσαν να πάρουν το προβάδισμα όμως οι δύο καλές ευκαιρίες που βρήκε με τον Χατζηβασίλης στο 19΄ και Ιάκομπ στο 36’ δεν βρήκαν στόχο.

Παρότι η Δόξα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός στο 52΄  άνοιξε λογαριασμό μετά από την εξαιρετική γυριστή κεφαλιά του Πινσέλι και στο 57΄ ο ίδιος κατάφερε να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση κόρνερ , σημειώνοντας ένα από τα ωραιότερα τέρματα του φετινού πρωταθλήματος. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Αγκινάλντο  στο 93’ .

Οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς με 10 ποδοσφαιριστές ύστερα από τις αποβολές των Ντε Βρίσε στο 62΄ και  Ενινφούλ στο 67’.

Την επόμενη αγωνιστική ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Άρη Λεμεσού.