Ερμής – Εθνικός  1-1

24.04.2016

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε ο αγώνας του Ερμή με τον Εθνικό , με το αποτέλεσμα να αδικεί την ομάδας μας αφού ήταν αυτή που έλεγχε τον αγώνα και είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες για να φύγει με τους τρείς βαθμούς.

Οι «μπλέ» στο πρώτο ημίχρονο έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες , μόλις στο 3΄ είχαν δοκάρι με τον Χατζηβασίλη , ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παναγόπουλος απέκρουσε το σουτ του Κότο Παγιές.

Νέα καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 36΄, με τον Έβερτον να εκτελεί το φάουλ και τον Παναγόπουλο να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ο Ελλαδίτης απέκρουσε και το σουτ του Σότα Γκριγκαλασβίλι στο 42΄. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η κεφαλιά του Σότα Γκριγκαλασβίλι έφυγε άουτ στο 43΄.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός κατάφερε να ανοίξει λογαριασμό σχετικά νωρίς. Μετά από εκτέλεση φάουλ και απόμάκρυνση των αμυντικών ο Ντε Βρίισε έπιασε ένα ασύλληπτο  σουτ και άνοιξε το σκορ στο 53΄. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χατζηβασίλης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 και να δώσει σημαντικό προβάδισμα για νίκη στην ομάδα του, ενώ στο 66΄ το σουτ του Πουτζιουρή δεν βρήκε στόχο.

Ο Ερμής κατάφερε στο 82’ να ισοφαρίσει μετά από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κεϊτά.

Ο Εθνικός, ωστόσο, δεν πτοήθηκε και στο 84΄ ο Χατζηβασίλης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να δώσει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, αφού κατάφερε και πέρασε τον Παναγόπουλο, αλλά πλάσαρε άουτ.

Το 1-1 έμελε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ: Παναγόπουλος, Ουλίσε, Γιαγκουδάκης, Ντε Πίνα, Χριστοφή, Λατόρε, Γκονζάλες, Γουίκς (90+3΄ Λίλλης), Μαγέλε (62΄ Βασιλόγιαννης), Κεϊτά, Ντίξον (89΄ Φραγκέσκου).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μπογκατίνοφ, Κυριάκου (86΄ Ντε Πάουλα), Έβερτον, Ιάκομπ, Ατάντα, Πουτζιουρής (86΄ Μπαραμπάντζε), Σ. Γκριγκαλασβίλι (64΄ Μιράντα), Ε. Γκριγκαλασβίλι, Ντε Βρίισε, Κότο Παγιές, Χατζηβασίλης.

Κίτρινες Κάρτες: Γουίκς, Oυλίσε, Ντε Πίνα, Χριστοφή - Ατάντα, Ε. Γκριγκαλασβίλι, Μιράντα, Μπογκατίνοφ, Ντε Βρίισε.