Εθνικός – Δόξα 1-2

22.03.2016

Ο Εθνικός γνώρισε την ήττα με σκορ 1-2 από την Δόξα και πλέον η αποφυγή του υποβιβασμού φαντάζει εξαιρετικά δύσκολο.

Η νίκη ήταν αναγκαία  όμως δεν ήρθε ποτέ.  Ποιο ιδανικό ξεκίνημα  για τον Εθνικό δεν θα μπορούσε να γίνει , μόλις στο 2’ λεπτό ο Ατάντα έδωσε το προβάδισμα , στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πιτσέλι υπήρξε αδράνεια της αμυντικής γραμμής της Δόξας.

Οι φιλοξενούμενοι ισοζύγιζαν τον αγώνα και μέσα σε τέσσερα λεπτά έφεραν την ολική ανατροπή με δύο γκολ του Λεονάρντο αρχικά στο 34’ και στην συνέχεια στο 38΄όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό αλλά στο 55’ ο Ντε Βρίσε δέχτηκε  την δεύτερη κίτρινη ,κάνοντας την δύσκολη την προσπάθεια για ανατροπή του σκορ.

Καλές ευκαιρίες υπήρξαν και για τις δύο ομάδες , η μεγαλύτερη όμως ήρθε στο 85' για τον

Εθνικός όπου άγγιξε την ισοφάριση, ωστόσο μετά την κεφαλιά του Αράμπαλ ο Χατζηφραγκίσκου,  απογειώθηκε και κράτησε το 2-1 μέχρι τέλους.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι, Αράμπαλ, Παγιές (77'Ντε Πάουλα), Πουτζιουρής, Ντε Βρίσε, Πράκερ (46'Μπαραμπάτζε), Σ.Γκριγκαλασβίλι (65'Σ. Γκριγκαλασβίλι), Ατάντα, Κυριάκου, Μιράντα.

ΔΟΞΑ : Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο (67'Δημητρίου), Περέιρα, Ρεδόνδο, Καρλίτος (81'Φοφανά), Εντμάρ,  Λεόν, Λεονάρντο, Ενινφούλ (60'Λόπες), Λεάντρο, Αγκουινάλντο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αράμπαλ, Μιράντα, Πιντσέλι - Ενινφούλ, Καρλίτος, Λεόν.

ΚΟΚΚΙΝH: Ντε Βρίσε (2η κίτρινη)