ΕΘΝΙΚΟΣ – ΣΑΛΑΜΙΝΑ 2-2

03.03.2016

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα Εθνικός και Σαλαμίνα εξήλθαν ισόπαλες 2-2 στο Δασάκι.

Ο Εθνικός θα πρέπει να τα έχει μόνο και μόνο με τον εαυτό του , αφού είδε το προβάδισμα που είχε με 2-0 να γίνεται 2-2 οκτώ λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η ομάδα μας θα συνεχίσει κανονικά στη Β΄Φάση του Πρωταθλήματος για να διεκδικήσει την παραμονή του όπου ήταν και ο αρχικός στόχος.

Οι παίκτες του Ντανίλο Ντόντσιτς κατά διαστήματα έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο. Τελικό αποτέλεσμα σίγουρα αδικεί την ομάδα μας.

Ενώ το παιχνίδι εξελίσσονταν χωρίς κάτι ιδιαίτερο στο 52’ ο νεοεισελθών Γκρικαλασβίλι μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσιγκουίνι, με τον διαιτητή να δείχνει σωστά την άσπρη βούλα. Ωστόσο ο Κότο Παγιές που ανέλαβε την εκτέλεση, ομώς έστειλε την μπάλα άουτ.Το σκορ άνοιξε  ο Μιράντα στο 70΄,μετά από κόρνερ ήρθε η σύγχυση στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, ανοίγει το σκορ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κότο , βγήκε τετ-α-τετ  με τον Μιχαήλ και αυτή την φορά βρήκε δίχτυα , διπλασιάζοντας τα τέρματα για τους «Αχνιώτες».

Η Νέα Σαλαμίνα πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Εθνικό,  στο 85ο λεπτό  αφού βγήκε σε αντεπίθεση με τον Ατόρνο που έβγαλε εξαιτερική ασίστ στο Μακρίεφ για να μειώσει από κοντά σε 2-1, δεν στάθηκαν εκεί οι φιξενούμενοι και πίεσαν μέχρι που τα κατάφεραν ,  λίγο πριν την εκπνοή του αγώνα ο Αδόρνο ισοφάρισε στο 90+2' που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Ιάκομπ, Πινσέλι, Αράμπαλ (51' Σ. Γκριγκαλασβίλι / 62' Ντε Πάουλα), Κότο, Πουτζιουρής, Ντε Βρίσε, Ηλία, Κυριάκου, Ντε Αραούζο, Μπαραμπάτζε (72' Έβερτον).

Νέα Σαλαμίνα (Γιαν ντε Γιόνγκε): Μιχαήλ, Άντιτς, Ζάρκοβιτς (46' Κούσουλος), Μακρίεφ, Παύλου (61' Αδόρνο), Φούσκο, Σκοπελίτης, Γκόμες, Λίλιου, Γκράϊμς, Τσινκουίνι.