Ήττα από ΑΕΛ με το σκορ 1-0

29.02.2016

Η ομάδα μας γνώρισε νέα ήττα αυτή την φορά απέναντι στην ΑΕΛ με το σκορ 1-0.

Ο Εθνικός είδε την αστοχία του και τον Ντεγκρά να του στερούν κάποιο βαθμολογικό κέρδος.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ πίεσε χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Αυτή ήταν και η εικόνα του πρώτου 45 λέπτου.

Οι παίκτες του Ντανίλο Ντόντσιτς ήταν αισθητά βελτιωμένοι στο δεύτερο μέρος. Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήρθε μετά από το δυνατό σούτ του Χάρη Κυριάκου εξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ντεγκρά σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 59΄ λεπτό σε μια αμφισβητούμενη φάση ο Πίεχ κατέβασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και νίκησε με κοντινό βολέ τον Μπογκαντίνοφ.

Υπήρξαν καλές ευκαιρίες και από τα δύο στρατόπεδα που θα μπορούσαν να αποφέρουν κάποιο τέρμα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία όμως  ήρθε στο 90’ όταν μετά από γύρισμα του Ήλια ο Μιράντα έκανε την προβολή όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι .

Ο προπονητής μας έχει ήδη δώσει το μήνυμα μέσα από τις δηλώσεις του για τον τελευταίο αγώνα «πρέπει να κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη».

Ο Εθνικός την Τετάρτη στις 16:00 θα τεθεί αντιμέτωπος με την Νεα Σαλαμίνα στο Δασάκι για το πλαίσιο της 26 αγωνιστικής και τελευταίας πριν τα play off.

ΑΕΛ (Πάμπος Χριστοδούλου): Ντεγκρά, Αϊρόσα, Σοάρες, Σιέλης, Ρομπέρ, Μέσκα (46' Οχένε), Κουταντέρ, Στιεπάνοβιτς, Σαρδινέρο (60' Σταύρου), Αγκάνοβιτς, Πίεχ (87' Μαύρου).

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Κυριάκου, Ιάκομπ, Ντε Αραούζο, Ντε Βρίισε, Χατζηβασίλης (62' Ντε Πάουλα), Πράγκερ, Πουτζιουρής, Κότο, Σιότα Γκριγκαλασβίλι (73' Ηλία), Μπαραμπάντζε.