Ήττα με 2-0 από τον  Άρη.

15.02.2016

Ο Eθνικός γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον  Άρη . Η ομάδα μας ήταν καλύτερη και είχε την ευκαιρία να φύγει από το Τσίρειο τουλάχιστον με τον ένα βαθμό , αλλά οι χαμένες ευκαιρίες δεν το επέτρεψαν να γίνει αυτό ,με αποκορύφωση το χαμένο πέναλτι στο 86’ από τον Πινσέλι.

Οι παίχτες του Ντανίλο Ντόντσιτς , μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο , πίεσαν και δημιούργησαν ευκαιρίες .

Στο 5ο λεπτό ο Ήλια απείλησε με σουτ , ενώ στο 13’ ο Χάρης Κυριακού «τρύπωσε» στην περιοχή του αντιπάλου αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.  Φαίνεται να υπάρχει ανατροπή από μαρκάρισμα του Νουρεντινόφσκι.

Συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό οι «Αχνιώτες» αλλά ο Νουρεντινόφσκι έκανε μερικές καίριες επεμβάσεις. Κόντρα στην ροή του αγώνα , στο 42΄ ο Μαραγκουδάκης κέρδισε πέναλτι και  ο Ράνος νίκησε από την άσπρη βούλα τον Μπογκαντίνοφ, γράφοντας το 1-0 για την Λεμεσιανή ομάδα.

Λίγες φάσεις είχε το δεύτερο ημίχρονο . Ωστόσο ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 86’ , ο Γκριγκαλασβίλι  ανατράπηκε από τον Μαραγκουδάκη μέσα στην περιοχή κερδίζοντας το πέναλτι.

Δυστυχώς δεν αρπάξαμε την ευκαιρία για την ισοφάριση , αφού ο Πίνσέλι έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στο 92’ ο  Μπόνιφεϊς , βρέθηκε απέναντι από τον Μπογκαντίνοφ μέσα στην περιοχή,  έκανε το πλασέ και χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους με το τελικό σκορ 2-0 .

Την επόμενη αγωνιστική , Σάββατο, 20 Φεβρουαρίου 2016 , στις 16:00 ο Εθνικός Άχνας θα αντιμετωπίσει την  Ένωση Νέων Παραλιμνίου στο Δασάκι .

Σκόρερ: Ράνος 42’ πεν., Μπονιφέις 90’ +1’

Κίτρινες: Οζίας, Ράντι / Ατάντα, Ιακόμπ, Ντε Πάουλα

Αποβολές: -

Άρης (Κώστας Καϊάφας): Νουρεντινόσκι, Μποργκ, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Οζίας, Ράντι (89’ Μπρεντέσκου), Ράνος (70’ Μπονιφέις), Παναγή, Κυριάκου, Μαραγκουδάκης, Κύπρου (55’ Γκούμπερατς).

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Κυριάκου, Ατάντα, Ιάκομπ, Αραμπάλ, Ντε Βρίισε, Πράγκερ (74’ Ε. Γκρικαλασβίλι), Πινσέλι, Κότο, Ντε Πάουλα (59’ Μπαραμπάντζε), Ηλία (68’ Σ. Γκρικαλασβίλι).

Γήπεδο: Tσίρειο

Διαιτητής: Γιάννης Αναστασίου

Α’ Βοηθός: Ιωάννης Λαζάρου

Β’ Βοηθός: Στέλιος Νικήτα