Παλέψαμε για την έκπληξη αλλά δεν τα καταφέραμε. (Εθνικός Άχνας - ΑΠΟΕΛ 1-3)

08.02.2016

Η ομάδα μας πάλεψε απέναντι στο πλέον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ και παρά το τελικό αποτέλεσμα είχε μια αξιόλογη εμφάνιση.

Στο 17’ ,ο Σωτηρίου με κεφαλιά από κοντά έδωσε το προβάδισμα στους γαλαζοκίτρινους .Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 42’ πέτυχε και το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Εθνικός έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να σημειώσει τουλάχιστον ένα γκολ πριν το ημίχρονο όμως δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 66’ ο Γιαννιώτας κέρδισε πέναλτι , ο Καβενάγκι εκτέλεσε γράφοντας το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ηλία στο 90΄ με ένα ασύλληπτο σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Πάρντο.

Η προσοχή έχει ήδη στραφεί για τον επόμενο αγώνα απέναντι στον Άρη Λεμεσού.

Σκόρερ: 90' Ηλία / 17', 42' Σωτηρίου, 67' Καβενάγκι (πεν.).

Κίτρινες: Μπεσέρα / Καρλάο.

Αποβολές: - / -

Γήπεδο: Δασάκι

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης

Α' Βοηθός: Αθηνόδωρος Ιωάννου

Β' Βοηθός: Στέλιος Νικήτα

4ος: Γιώργος Νικολάου

Παρατηρητής: Μιχάλης Αργυρού

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκαντίνοφ, Κυριάκου, Ατάντα, Ντε Αραούζο, Μπεσέρα (68' Ε. Γκριγκαλασβίλι), Ντε Βρίισε, Πουτζιουρής (46' Ντε Πάουλα), Αράμπαλ, Πινσέλι, Πράγκερ (82' Ηλία), Κότο.

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Πάρντο, Μιλάνοφ, Μερκής, Καρλάο, Αντωνιάδης, Γιαννιώτας, Μοράις (74' Σέρζιο), Βινίσιους, Ντε Βινσέντι (62' Στίλιτς), Βάντερ, Σωτηρίου (67' Καβενάγκι)